Dziecko dorasta

Okres dojrzewania niesie za sobą wiele problemów wychowawczych, a także problematycznych sytuacji. Jedną z nich są rodzinne wakacje – wyczekiwane wcześniej z radością nie są już dla nastolatka żadną atrakcją, największe znacznie mają dla niego kontakty z grupą rówieśniczą, a wizja spędzania czasu z rodzicami i młodszym rodzicem jest przyczyną protestów i kłótni.

Co zrobić, żeby zachęcić nastolatka do wspólnych wakacji?

Warto zaplanować wspólny wyjazd tak, żeby nie kolidował z jego planami – wyjazdem na koncert, na spływ kajakowy z nowo poznaną miłością albo ukochaną paczką znajomych. Konieczność rezygnacji z wyczekiwanych planów na rzecz wczasów rodzinnych zdecydowanie spotęguje złość.

Jak już znajdziemy wspólny dogodny termin, trzeba koniecznie zastanowić się nad długością wyjazdu. Nie ma sensu planować  przesadnie długich wczasów, bo nastolatek może się nudzić. Można zaplanować wyjazd tak, żeby był atrakcyjny dla całej rodziny. Dla bardzo energicznego nastolatka zapewnić dodatkowe rozrywki w postaci sportów wodnych, tenisa ziemnego albo zabrać ze sobą rolki czy też rower.

Pomoc psychologa

Gdy wszystkie znane nam metody nie skutkują, a nastolatek odmawia kategorycznie wspólnego spędzania czasu na wakacjach, warto udać się do poradni i porozmawiać na ten temat z psychologiem dziecięcym. Wizyta u psychologa z pewnością przyniesie wiele zrozumienia i ważnych informacji na temat tego, jak rozmawiać z dorastającym dzieckiem.