Jak wygląda wizyta u psychologa?

Przed pierwszą wizytą psychologiczną większość pacjentów czuje niepokój. Sam fakt konieczności spotkania z terapeutą oznacza, że mamy problem, z którym nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami.

Czy to jednak coś złego lub wstydliwego? W końcu możemy być doskonali w całej rzeszy różnych dziedzin, ale nie oznacza to, ze musimy znać rozwiązanie dokładnie każdego problemu. Zwłaszcza, gdy dotyczy on nas samych, gdy nie możemy obiektywnie zidentyfikować jego podłoża.

Jak wygląda wizyta u psychologa? Czy jest się czego obawiać i czy są jakiekolwiek powody do niepokoju?

Pierwsza konsultacja psychologiczna – na czym polega?

Prawidłowa diagnoza, niezależnie od tego, czy dotyczy kłopotów psychologicznych czy zdrowia ogólnego, jest podstawą. Tylko dzięki trafnej diagnozie lekarz czy terapeuta ma możliwość określenia i wdrożenia skutecznej terapii.

Najważniejszy jest dokładny i szczegółowy wywiad z pacjentem. Terapeuta musi dowiedzieć się nie tylko z jakim problemem przychodzisz, ale spróbować także dotrzeć do jego podłoża. Bywa, że to, co Tobie wydaje się główną przyczyną problemu, jest jedynie jego pochodną podczas, gdy główny czynnik leży zupełnie gdzie indziej.

Pierwsza wizyta u psychologa ma jednak nie tylko na celu próbę postawienia pierwszej diagnozy. Ma przede wszystkim pozwolić Ci na poznanie swojego terapeuty, a jemu dać szansę na zdobycie Twojego zaufania. Nie musisz się obawiać, ze zostaniesz zapytany o wstydliwe szczegóły. Terapeuta ma doskonałą świadomość tego, że możesz być w głębokim stresie, a problem, z którym przychodzisz, może być dla Ciebie bardzo wstydliwy.

Psycholog obserwuje Twoje reakcje na zadawane przez niego pytania, ale także na emocje, które wzbudzają w Tobie udzielane odpowiedzi. Poprzez obserwację jest w stanie wyłapać te obszary, które mogą stanowić dla Ciebie barierę. Dodatkowymi metodami stawiania diagnozy psychologicznej są także testy. Zwykle nie są wykonywane podczas pierwszej wizyty, ponieważ zasadność ich przeprowadzenia zależy przede wszystkim od problemu, z którym się zgłaszasz.

Przebieg wizyty psychologicznej

Podczas wizyt u psychologa stopniowo budowana jest relacja pomiędzy Tobą i terapeutą. Nie zawsze następuje to od razu i niekiedy potrzebnych jest kilka spotkań, zanim zdecydujesz się na pełną szczerość i otwartość. Jest to jednak bardzo ważne, jeśli terapia ma przynieść pozytywne efekty. Sesje psychologiczne polegają przede wszystkim na rozmowie. Składają się z pytań i odpowiedzi. Terapeuta zachęca Cię do samodzielnego wyciągania wniosków i docierania do podłoży problemu, z którym się zmagasz. Dzięki temu, pomaga Ci w znalezieniu rozwiązania go.