Obecnie ciężko sobie wyobrazić życie bez smartfonów, komputerów czy tabletów. Dzięki takim udogodnieniom oszczędzamy czas, jesteśmy w stanie sprawdzić wiele informacji natychmiast, pozostajemy w kontakcie. Niestety kolorowy świat telefonów i komputerów może łatwo prowadzić do uzależnienia. Jak rozpoznać pierwsze symptomy tego problemu?

Po czym rozpoznać uzależnienie? 

Przede wszystkim należy podkreślić, że jest to nadmierne, patologiczne korzystanie z komputera lub telefonu, które ma negatywny wpływ na życie uzależnionego. Może dotyczyć osób dorosłych, ale także bardzo często dotyka dzieci. Uzależnieni najczęściej nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu, często to najbliżsi są w stanie rozpoznać pierwsze objawy.

Jakie są najczęstsze objawy uzależnienia? 

Przede wszystkim spędzanie czasu przed komputerem lub telefonem powoduje zaniedbywanie innych sfer życia. Jeżeli ktoś zaniedbuje kontakty międzyludzkie, nie wywiązuje się z obowiązków służbowych czy szkolnych przez to, że nadmiernie używa telefonu czy komputera, jest to pierwszy sygnał świadczący o uzależnieniu. Warto wspomnieć, że osoby takie często pomijają posiłki lub nie śpią przez poddawanie się uzależnieniu. Oprócz tego w momencie braku możliwości skorzystania z komputera może się okazać, że uzależniony ma stany lękowe, depresyjne. Nierzadkie są także ataki złości i furii w momencie ograniczenia dostępu do źródła uzależnienia. Uzależnieniu towarzyszy odrealnione poczucie czasu – choremu wydaje się, że przy komputerze czy telefonie spędza jedynie kilkanaście minut, podczas, gdy tak naprawdę są to godziny. Warto zwracać uwagę na alarmujące sygnały i reagować jak najwcześniej, ponieważ łatwiej wtedy wyleczyć uzależnienie

Diagnoza i co dalej?

Jeśli mamy pewność co do uzależnienia, warto poszukać pomocy specjalisty. Dobrze przeprowadzona psychoterapia angażująca całą rodzinę, czasem wspomagana farmakologicznie, pomoże wyleczyć uzależnienie i przekierować uwagę chorej osoby na inne dziedziny życia.