Depresję u dzieci bardzo ciężko zdiagnozować, ponieważ towarzyszące jej objawy mają zróżnicowany charakter i w dużej mierze są to dolegliwości psychosomatyczne. Najważniejsze jest, aby reagować na wszelkie zaburzenia zachowania u dziecka i rozmawiać z nim o jego samopoczuciu i nastroju.
Przede wszystkim rozmowa
Jeśli zauważymy niepokojące objawy, bacznie przyglądajmy się dziecku. Starajmy się dowiedzieć, dlaczego jest przygnębione, co mu sprawia przykrość i dlaczego nie ma ochoty na zabawę. Ważne, aby spędzać z nim dużo czasu i pomóc mu rozwiązać problem. Zwróćmy uwagę również na pojawiające się problemy w szkole – być może ich przyczyną jest właśnie depresja. Swoje pierwsze kroki warto skierować do pedagoga lub psychologa szkolnego, który zweryfikuje nasze podejrzenia.
Stwierdzenie depresji
W przypadku, gdy podejrzenia o depresji potwierdzą się, należy rozpocząć leczenie u psychologa – psychoterapię. Metoda terapeutyczna dopierana jest do każdego przypadku indywidualnie. Może to być terapia poznawcza, której celem jest pomoc w wyrobieniu innego myślenia o świecie. Często stosuje się terapię grupową pomagającą w nawiązywaniu kontaktów i relacji czy terapię rodzinną, podczas której angażuje się rodziców i wspólnie analizuje się błędy i nieprawidłowe zachowania, wskazując również sposoby pokonania kryzysu. Intensywność i długość stosowania psychoterapii jest w przypadku każdego pacjenta inna.
Jeśli depresja jest bardzo zaawansowana – występują silne lęki czy myśli samobójcze – stosuje się farmakoterapię, a w skrajnych przypadkach nawet leczenie kliniczne.