Pierwsze dni w przedszkolu mogą być bardzo stresujące dla naszego malucha. Dziecko może się obawiać nieznanego, stresująca jest też rozłąka z rodzicami. Jak pomóc dziecku przetrwać ten czas? Oto kilka wskazówek dla każdego rodzica.

Po pierwsze jak najwięcej rozmawiajcie z naszym dzieckiem przy rożnych okazjach. Możecie razem oglądać książeczki, w których akcja dzieje się w przedszkolu. Miło będzie jeśli rodzice, dziadkowie opowiedzą o swoich przygodach w przedszkolu, możecie razem obejrzeć zdjęcia z tego okresu. To świetna okazja do wspomnień.

Warto też ćwiczyć trening samodzielności z naszym dzieckiem. Możemy pracować nad samodzielnym ubieraniem się i składaniem ubrań, wiązaniem butów czy posługiwaniem się sztućcami. Nie traktujmy tego jako zawodów sportowych. Niech wszystko będzie świetną zabawą. Jak najwięcej chwalmy dziecko. Samodzielny maluch jest zdecydowanie bardziej pewny siebie i lepiej radzi sobie w grupie rówieśniczej.

Jeśli jest tylko taka możliwość to warto  wcześniej obejrzeć z dzieckiem przedszkole.   Maluch będzie mógł poznać budynek, plac zabaw. Dzięki temu przestanie się bać nieznanego, a to właśnie jest punktem zapalnym. Wiele placówek organizuje dni otwarte. Taki pierwszy kontakt z przedszkolnym życiem pozwoli przełamać barierę, jednocześnie dziecko może poznać choć trochę nową rzeczywistość.

Sprawdzona pomoc

Jeśli pomimo tego nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z lękami dziecka, to warto skorzystać  z pomocy psychologa dziecięcego. Specjalista widzi nasze problemy z innej perspektywy i umie wydać obiektywną opinię. Psycholog dziecięcy nie da nam gotowych rozwiązań, ale jego wskazówki z pewnością pomogą stopniowo uporać się z problemem.

Podsumowując w tym przypadku najważniejsza jest cierpliwość i wyrozumiałość. Większość dzieci dość burzliwie przeżywa pierwsze dni w przedszkolu. Po jakimś czasie sytuacja się normuje. Nasza pociecha poznaje nowych przyjaciół, uczy się i świetnie się bawi na zajęciach.