Pierwsze dni w przedszkolu to wielkie wydarzenie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Czy istnieje sposób, by uniknąć niepotrzebnego stresu, dramatycznych rozstań w przedszkolnej szatni? Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić dla swojej pociechy, by sprawić, że z uśmiechem wkroczy w nowy, radosny etap swojego życia!

Po pierwsze: nie szkodzić!

Jak myślisz – czy jeżeli Ty przez tydzień poprzedzający pójście do przedszkola, będziesz kłębkiem nerwów, istnieje jakaś szansa, że twoje dziecko zachowa spokój? Wątpliwe. Nawe, jeżeli masz pewne obawy, nie zdradzaj się z nimi przed swoją pociechą. Twój niepokój może się udzielić, ale pamiętaj – podobnie jest z pozytywnym nastawieniem!

Rozmawiaj

Każdy człowiek, który stoi przed nową sytuacją, ma pragnienie, by jak najwięcej dowiedzieć się o tym, co go czeka. Tak samo przyszły przedszkolak powinien być poinformowany, czego może się spodziewać. Opowiedz mu, jaki w przedszkolu panuje rytm dnia, jakie atrakcje go czekają, do kogo może się zwrócić w razie problemów. Nie demonizuj, ale też nie obiecuj gruszek na wierzbie. Staraj się jak przedstawić sprawę w sposób zachęcający, ale też trzymaj się faktów. Jeśli młody człowiek zbuduje sobie nazbyt optymistyczny obraz, może się prędko rozczarować, gdy tylko coś nie będzie odpowiadało wizji, którą przed nim roztaczano.

Wybierzcie się na zakupy

Dowiedz się w przedszkolu, czego Twoje dziecko będzie potrzebowało. Daj mu uczestniczyć w poszukiwaniach wyprawki. Pozwól by samo wybrało kapcie, worek, kredki i inne akcesoria.

Idźcie na zwiady

W większości przedszkoli istnieje coś takiego, jak dzień otwarty. Jeśli przegapiłeś możliwości pokazania przedszkola swojemu dziecku, zanim rozpocznie naukę, zapytaj czy istnieje możliwość nadrobienia tego niedopatrzenia.

Nie wrzucaj na głęboką wodę

Jeśli jest to możliwe, przez pierwsze dni posyłaj dziecko na krócej do przedszkola. Osiem godzin bez Ciebie, może być zbyt wielką próbą dla jego wytrzymałości. Jeśli weźmiecie swego rodzaju „rozbieg”, powoli przyzwyczai się do zmian.

Nie martw się, już wkrótce zapomnicie o początkowy obawach i Twój szkrab chętnie będzie spędzał czas na zabawie z rówieśnikami i nauce nowych umiejętności.