Psychiatra to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Wdrażane przez psychiatrę leczenie ma na celu przyniesienie ulgi objawowej lub spowodować zupełne ustąpienie objawów choroby.
Ze względu na swój zakres psychiatria jedną z najbardziej tajemniczych dziedzin medycyny. Przez dziesiątki, a nawet setki lat wokół psychiatrii narosło wiele nieprawdziwych mitów. Dlatego też dla wielu osób wizyta u lekarza zajmującego się chorobami psychicznymi jest źródłem dużego stresu i niepokoju.
Jak wygląda typowa konsultacja psychiatryczna? I czy faktycznie jest się czego obawiać?
Pierwsza wizyta u psychiatry
Diagnoza psychiatryczna ma na celu rozpoznanie problemów ze zdrowiem i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Lekarze psychiatrzy doskonale zdają sobie sprawę z emocji towarzyszącym pacjentom. Dlatego też podczas konsultacji starają się wspierać otwartą komunikację, która jest niezbędna do postawienia diagnozy.
Podczas pierwszej konsultacji lekarz psychiatra przeprowadza dokładny wywiad. Pyta pacjenta o objawy choroby oraz częstość ich występowania. W celu znalezienia przyczyny zaburzeń lub stanów chorobowych lekarz szuka związku pomiędzy występowaniem symptomów, a ważnymi wydarzeniami lub zmianami w życiu. Psychiatra pyta również pacjenta o stan zdrowia, stosowanie używek lub choroby psychiczne w rodzinie. Dzięki starannemu wywiadowi lekarz jest w stanie zaproponować kierunki dalszego postępowania i zaplanować leczenie.