Współpraca z przedszkolami i szkołami

Poniższa propozycja współpracy Gabinetu Psychologiczno-Pedagogicznego „Rodzice i Dzieci” z przedszkolami i szkołami została stworzona na podstawie wieloletnich doświadczeń psychologów, nauczycieli i dyrektorów w szkołach i przedszkolach oraz rodziców. Ich wynikiem są następujące obserwacje:

• Osoby zatrudniane na stanowisku psychologa szkolnego czy przedszkolnego mają często niewielkie doświadczenie zawodowe;
• Nawet osoby bardziej doświadczone często nie potrafią prowadzić jednocześnie kompleksowej diagnozy psychologicznej i pedagogicznej, psychoterapii, gdy taka jest konieczna oraz efektywnie pracować z rodzicami lub nauczycielami;
• Psychologowie w placówkach oświatowych zwykle nie superwizują swojej pracy terapeutycznej, co jest warunkiem koniecznym do prowadzenia efektywnej i zgodnej z wymogami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego psychoterapii;
• Osoba zatrudniona w placówce oświatowej, z uwagi na swoją pozycję względem innych pracowników i dyrekcji, często nie jest postrzegana ani przez jednych ani przez drugich jako obiektywna, stąd ograniczona jest jej możliwość udzielania pomocy i wsparcia tym osobom;
• Rodzice również często nie postrzegają psychologa związanego z placówką jako osoby obiektywnej w stosunku do nich i ich dziecka;
• Psycholog szkolny czy przedszkolny zwykle dostępny jest dla rodziców w godzinach, gdy wielu z nich pracuje i tylko na terenie placówki przedszkolnej, gdzie czasem nie ma warunków do swobodnej i komfortowej pracy psychologicznej;
• Rodzice doświadczający różnorakich kryzysów rodzinnych czy osobistych, które zwykle znajdują swoje odbicie w zmianie zachowania dziecka, często nie czują się dobrze dzieląc się nimi z osobą zatrudnioną w przedszkolu czy szkole dziecka, bojąc się (niekoniecznie zasadnie), że udzielenie takich informacji może wpłynąć negatywnie na osób z placówki do dziecka.
• Wychowawcy i nauczyciele, którzy bardzo często wymagają wsparcia oraz przeżywają trudności, a nawet poczucie bezradności w relacjach zarówno z dziećmi jak i z rodzicami – często traktują zgłoszenie się do psychologa pracującego w placówce, jako zagrażające dla ich pozycji zawodowej.

W ramach współpracy oferujemy Państwu zatem doświadczenie i wiedzę ZESPOŁU SPECJALISTÓW. Jej celem jest jest zniwelowanie tych wszystkich niedogodności, stworzenie atmosfery wielostronnej współpracy w przedszkolu i szkole. Wierzymy, że wspierając i dzieląc się najnowszą wiedzą psychologiczną z dyrekcją, nauczycielami i rodzicami przyczyniamy się do rozwijania potencjału każdego dziecka i powstawania bardziej przyjaznych dziecku i jego opiekunom placówek wychowawczych.

W skład zespołu specjalistów Gabinetu „Rodzice i Dzieci” wchodzą:
1. Psychologowie ze wieloletnim doświadczeniem w psychologii klinicznej dziecka i pracy z rodzinami, w tym również terapeuci specjalizujący się w całościowych zaburzeniach rozwoju (autyzm wczesnodziecięcy i zespół Aspergera);
2. Psychiatra dziecięcy
3. Psychoterapeuta rodzinny, mediator problemów okołorozwodowych;

4. Psycholog diagnosta

Wszyscy pracujący w Gabinecie psychologowie są członkami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i wszyscy specjaliści prowadzący psychoterapię są na bieżąco superwizowani przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

W ramach współpracy oferujemy:

 • KONSULTACJE DLA KADRY (w przypadku trudności z rodzicami bądź dziećmi)
 • KONSULTACJE DLA DYREKCJI (mające na celu rozwiązanie trudnych, konfliktowych sytuacji między rodzicami, kadrą i dyrekcją)
 • KONSULTACJE DLA RODZICÓW (w przypadku doświadczanych przez rodziców trudności w relacji z dzieckiem)
 • DIAGNOZĘ i TERAPIĘ psychologiczną i pedagogiczną indywidualną i grupową dla dzieci; krótkoterminową terapię indywidualną dla rodziców, terapię małżeńską 
 • MEDIACJE – mediacje dla rozwodzących się rodziców, inne mediacje rodzinne i pracownicze
 • WARSZTATY DLA KADRY – szkolenia dotyczące konkretnego problemu oraz mające na celu podnoszenia kwalifikacji nauczycieli; 
 • WARSZTATY DLA RODZICÓW – mające na celu podnoszenie kompetencji rodzicielskich i poszukiwaniu radości związanej z macierzyństwem i ojcostwem.
 • WARSZTATY DLA DZIECI – tych nieśmiałych, i tych zbyt ruchliwych
 • SEMINARIA – Seminaria to prezentowanie rodzicom ciekawych zagadnień z zakresu psychologii dziecka w ciekawy i atrakcyjny sposób. Takie mini wykłady mogą się odbywać w ramach zebrań dla rodziców bądź też w innym, ustalonym czasie. Propozycje tematów mogą wychodzić od nauczycieli, dyrekcji, rodziców związanych z przedszkolem bądź psychologów gabinetu.

W zależności od wspólnie ustalonych preferencji i potrzeb poszczególne formy programu mogłą sie odbywać na terenie przedszkola/szkoły lub w Gabinecie „Rodzice i Dzieci”.

Koszt: ustalany indywidualnie z każdą placówką

________________________________________

Apel od wychowawczyń w przedszkolach do rodziców

Często zdarza mi się pracować jako konsultant w przedszkolach i odnoszę wrażenie, że wielu problemów udałoby się uniknąć, gdyby relacje między personelem przedszkola i rodzicami oparte były na większym wzajemnym zaufaniu i wrażliwości. Rodzice oczywiście też mają swoje racje, natomiast mają więcej możliwości manewru, gdy im się coś nie podoba (mogą poskarżyć się dyrekcji lub nawet w kuratorium, zabrać dziecko do innego przedszkola itp) – szczególnie w prywatnych przedszkolach . Wychowawcy natomiast zwykle są pomiędzy młotem a kowadłem, pomiędzy wymaganiami dyrekcji i rodziców.  Dlatego, na podstawie rozmów z nimi właśnie, opracowałam następujący apel, który – mam nadzieję – choć trochę ułatwi wszystkim zainteresowanym – dzieciom, rodzicom i pedagogom – codzienne kontakty i pomoże zbudować relacje oparte na współpracy i zaufaniu.

DRODZY RODZICE!

 • Traktujcie nas jak przyjaciela. Kiedy Wasze dziecko zobaczy, że mamy serdeczną relację, będzie się czuć komfortowo. Spytajcie na przykład jak nam minął weekend. Zróbcie zdjęcie naszej trójki (dziecko-rodzic-wychowawczyni) i powieście je w domu.
 • Ubierajcie dzieci w ubrania do zabawy. Nie ubierajcie go w najlepszą koszulkę jeśli ma swobodnie się bawić, a jeśli to zrobicie – nie bądźcie później sfrustrowany, że jest pobrudzona.
 • Zaufajcie nam. My naprawdę zwykle wiemy co robimy i chcemy, aby Wasze dziecko było z nami szczęśliwe.  Zrobimy też wszystko, co możemy, by sprawić, aby czuło się z nami jak w swoim drugim domu. Nam jest wtedy też przyjemniej i weselej. 
 • Uśmiechnijcie się, kiedy żegnacie się z dzieckiem. To normalne mieć mieszane uczucia, gdy jesteście rozdzieleni z dzieckiem na cały dzień, ale nie pokazujcie mu tego. Jeśli będziecie wyglądali tak, jakbyście mieli zaraz się rozpłakać, kiedy wyjdziecie, będzie nam trudniej przekonać dziecko, że przed nim fajny i pełen zabawy dzień, a ono będzie bardziej smutne..
 • Baczcie uważnie na zegar. Jeśli mówimy, że kończymy o 5:30 – to nie przyjeżdżajcie o 5:25 (pod koniec dnia i bez waszej obecności jest i tak duże zamieszanie) ani nie spóźniajcie się 10 minut. My też chcemy jechać do domu do naszych rodzin.
 • Bądźcie konsekwentni ustalając zasady panujące w domu i poza nim. Na przykład jeśli oczekujecieod córki, że nie będzie niszczyła i rozrzucała zabawek w przedszkolu, w domu też na to nie pozwalajcie. W przeciwnym razie wysyłacie dziecku trudne do zrozumienia podwójne komunikaty.
 • Po okresie adaptacji zostawcie w domu domowe zabawki. Dzieci nie lubią się dzielić swoimi kocykami i przytulankami i zwykle wywołują one konflikty.
 • Dajcie sobie nieco więcej czasu na przyprowadzenie dziecka nad ranem do nas. Jeśli jesteście spóźnieni do pracy i śpieszycie się z dzieckiem do przedszkola każdego ranka – wasze dziecko będzie zestresowane. Miejcie zawsze parę minut  na to, by pomóc dziecku się uspokoić i pożegnać zanim zostawicie je w przedszkolu.
 • Mówcie nam o zmianach w życiu waszego dziecka. Jeśli rozstajecie się z partnerem, w rodzinie ktoś jest chory, albo jedno z rodziców jest w podróży – poinformujcie nas o tym. Dzięki temu będziemy mogli zrozumieć niecodzienne zachowanie waszego dziecka. Jeśli coś ważnego dzieje się w domu, nie mówcie dziecku, by trzymało to w tajemnicy – to dla niego zbyt obciążające. Ono spędza w przedszkolu dużo czasu i potrzebuje wiedzieć, że może być tu sobą i być szczere.
 • Czytajcie notatki, które Wam wysyłamy. Jeśli jest coś w nich do podpisania nie czekajcie z tym do ostatniej  chwili.
 • Wasze dziecko nie zawsze będzie szczęśliwe. Miewa dni, kiedy ma gorszy nastrój w domu, więc w przedszkolu też będzie je miewać. Jeśli Wasze dziecko wydaje się zrzędliwe cały ranek, nie zostawiajcie go z zwykłym pożegnaniem;  powiedzcie: „Wiem że masz ciężki dzień dziś, ale ja muszę iść do pracy, i wiem, że Pani Ania zaopiekuje się tobą bardzo dobrze”. To pomoże nam wszystkim.
 • Jesteście najważniejszymi nauczycielami waszego dziecka. Nie bądźcie więc źli na nas że, nie korzysta z nocnika lub nadal nie umie zawiązać sobie butów. Powinniście nad tymi rzeczami pracować w domu.
 • Nie proście nas, abyśmy naginali nasze reguły z powodu waszych zaniechań – to stawia nas w bardzo niezręcznej sytuacji.
 • Regulujcie płatności czas. Jeśli macie problemy finansowe i potrzebujecie specjalnego planu, dajcie nam znać, a napewno wspólnie coś ustalimy.
 • Jeśli coś się Wam nie podoba, poinformujcie nas o tym (zamiast skarżyć się innym rodzicom), a będziemy mieli szansę wspólnie o tym porozmawiać i ewentualnie poprawić.
 • Nie przyprowadzajcie chorych dzieci do przedszkola – to nie fair  wobec nich (wtedy was bardziej potrzebują), zdrowych dzieci i ich rodziców i nas, którze nie możemy zająć się nim tak dobrze jak wymaga tego ich stan, ze względu na obowiązki wobec zdrowych dzieci.  Zanim przyprowadzicie swoje dziecko do przedszkola po przebytej chorobie, musi nie mieć gorączki przez co najmniej 24 godziny bez leków.
 • Powiedzcie czasem „Dziękuję”. Lubimy czuć się doceniani za to, co robimy dla Waszego dziecka.

Wszystkim dzieciom, rodzicom  i nauczycielom życzę wspaniałego doświadczenia przedszkolnego!

Małgorzata Rymaszewska, psycholog, Gabinet „Rodzice i Dzieci”