Konsultacje psychologiczne w szkołach i przedszkolach
Współpraca z przedszkolami i szkołami
Poniższa propozycja współpracy Gabinetu Psychologiczno-Pedagogicznego „Rodzice i Dzieci” z przedszkolami i szkołami została stworzona na podstawie wieloletnich doświadczeń psychologów, nauczycieli i dyrektorów w szkołach i przedszkolach oraz rodziców.
Ich wynikiem są następujące obserwacje:
W ramach współpracy oferujemy Państwu zatem doświadczenie i wiedzę ZESPOŁU SPECJALISTÓW. Jej celem jest jest zniwelowanie tych wszystkich niedogodności, stworzenie atmosfery wielostronnej współpracy w przedszkolu i szkole. Wierzymy, że wspierając i dzieląc się najnowszą wiedzą psychologiczną z dyrekcją, nauczycielami i rodzicami przyczyniamy się do rozwijania potencjału każdego dziecka i powstawania bardziej przyjaznych dziecku i jego opiekunom placówek wychowawczych.
W skład zespołu specjalistów Gabinetu „Rodzice i Dzieci” wchodzą:
1. Psychologowie ze wieloletnim doświadczeniem w psychologii klinicznej dziecka i pracy z rodzinami, w tym również terapeuci specjalizujący się w całościowych zaburzeniach rozwoju (autyzm wczesnodziecięcy i zespół Aspergera);
2. Psychiatra dziecięcy
3. Psychoterapeuta rodzinny, mediator problemów okołorozwodowych;
4. Psycholog diagnosta
Wszyscy pracujący w Gabinecie psychologowie są członkami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i wszyscy specjaliści prowadzący psychoterapię są na bieżąco superwizowani przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
W ramach współpracy oferujemy:
W zależności od wspólnie ustalonych preferencji i potrzeb poszczególne formy programu mogłą sie odbywać na terenie przedszkola/szkoły lub w Gabinecie „Rodzice i Dzieci”.
Koszt: ustalany indywidualnie z każdą placówką.
Apel od wychowawczyń w przedszkolach do rodziców
Często zdarza mi się pracować jako konsultant w przedszkolach i odnoszę wrażenie, że wielu problemów udałoby się uniknąć, gdyby relacje między personelem przedszkola i rodzicami oparte były na większym wzajemnym zaufaniu i wrażliwości. Rodzice oczywiście też mają swoje racje, natomiast mają więcej możliwości manewru, gdy im się coś nie podoba (mogą poskarżyć się dyrekcji lub nawet w kuratorium, zabrać dziecko do innego przedszkola itp) – szczególnie w prywatnych przedszkolach . Wychowawcy natomiast zwykle są pomiędzy młotem a kowadłem, pomiędzy wymaganiami dyrekcji i rodziców. Dlatego, na podstawie rozmów z nimi właśnie, opracowałam następujący apel, który – mam nadzieję – choć trochę ułatwi wszystkim zainteresowanym – dzieciom, rodzicom i pedagogom – codzienne kontakty i pomoże zbudować relacje oparte na współpracy i zaufaniu.
DRODZY RODZICE!
Wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom życzę wspaniałego doświadczenia przedszkolnego!
Małgorzata Rymaszewska, psycholog, Gabinet „Rodzice i Dzieci”