Dla każdego rodzica niepokojąca jest sytuacja, w której jego dziecko nie jest akceptowane przez rówieśników lub nie dogaduje się z nimi. Zdarza się, że nasze dziecko nie ma w ogóle rówieśników do zabawy w szkole lub na podwórku.

Problemy dziecka z rówieśnikami

Problem ten jest wbrew pozorom poważny, ponieważ może przyczynić się w przyszłości do niedopasowania społecznego lub niskiej samooceny. Zatem sygnałem dla rodziców powinno być to, że dziecko ciągle bawi się samo, nie jest zapraszane przez rówieśników na spotkania, ciągle spędza czas przed komputerem. W takich sytuacjach należy zareagować i pomóc rozwiązać dziecku ten problem, ponieważ to właśnie grupie dzieci mają możliwość rozwijania swoich kompetencji społecznych i interpersonalnych.

Co robić, gdy dziecko nie dogaduje się z rówieśnikami?

Czasem trzeba dziecku pomóc pokonać nieśmiałość lub inne trudności. Powinniśmy z pewnością obserwować malucha i dużo z nim rozmawiać na wszystkie tematy – być może przyczyną odrzucenia jest sytuacja z przeszłości lub konflikt. Warto także porozmawiać z nauczycielem lub innymi rodzicami. Często pomocny okazuje się sport, dlatego warto zapisać malucha do klubu sportowego – wspólne zajęcia będą pomocne  w zacieśnianiu więzi i pielęgnowaniu kontaktów. Jeśli w taki sposób nie uda nam się znaleźć powodu, warto sięgnąć po pomoc specjalisty.  Dziecko powinno pokonać swoje słabości, trudności napotykane w szkole oraz kompleksy, w czym pomoże doświadczony psycholog dziecięcy.