Razem czy osobno
Tuż przed sezonem urlopowo-wakacyjnym wielu rodziców zadaje sobie pytania o organizację rodzinnego wypoczynku. Powstają wtedy dylematy: wyjechać całą rodziną, czy wysłać dzieci na kolonie i wypocząć we dwoje? Jeśli to możliwe, warto tak zaplanować czas urlopu, aby był on podzielony pomiędzy rodzinny wypoczynek i indywidualny wyjazd. Dzięki temu umocnione zostaną zarówno więzi rodzinne, jak i te małżeńskie, dzieci spędzą miły czas z rodzicami, a także będą miały okazję nauczyć się samodzielności na obozie. Terapeuci sugerują podział urlopu na część wspólną i część osobną.
Przed wspólnym wyjazdem przygotuj się mentalnie
Wakacje, pomimo że są czasem relaksu, niestety często stwarzają idealne warunki do kłótni i sporów stłumionych na co dzień. Uwalniane emocje i wielogodzinne wspólne przebywanie okazują się niekiedy prawdziwą bramą do rodzinnego piekła. Zanim spakujemy wakacyjny plecak, konieczna jest rozmowa z rodziną o tym, jak chcemy spędzić czas, a także zaplanowanie atrakcji dla maluchów. Warto wybrać miejsca i ośrodek zapewniający dzieciom zajęcia animacyjne, podczas których rodzice mogą np. wypić wspólną kawę, a dzieci zyskują kontakt z grupą rówieśniczą, mogą spożytkować energię i się nie nudzą.
Wakacje to także szansa na wyjazdową terapię rodzinną
Warto także skorzystać z turnusów wyjazdowo-terapeutycznych, które będą okazją do odpoczynku i rozwoju osobistego. Prowadzone są wówczas gry psychologiczne wspierające zacieśnianie więzi rodzinnej i indywidualne konsultacje psychologiczne. Niekiedy w harmonogramie znajduje się również przestrzeń na zajęcia relaksacyjne, medytacyjne lub z jogi klasycznej dla dzieci i dorosłych.