Zaburzenia odżywiania u dzieci to poważny problem, z którym boryka się na co dzień wielu rodziców. Co jest przyczyną tej przypadłości, i jak sobie radzić z niejadkiem?

Zaburzenia karmienia a zaburzenia jedzenia

O zaburzeniach karmienia mówimy, gdy niemowlę lub dziecko, które nie potrafi jeszcze samodzielnie spożywać posiłków, odmawia jedzenia – odwraca głowę, zaciska usta, wypluwa pokarm, grymasi i płacze podczas podawania pokarmu. Natomiast zaburzenia jedzenia to niepokojący sygnał, który wysyła nam dziecko, chcąc nam coś przekazać. To może być tylko próba zwrócenia na siebie uwagi albo objaw poważniejszych problemów.

Przyczyna zaburzeń

Źródłem problemów z jedzeniem mogą być przyczyny:

Psychogenne – tkwiące w psychice dziecka, zaburzeniach relacji z otoczeniem

Organiczne – wynikające z różnego rodzaju chorób układu pokarmowego np. zaburzeniach połykania, wymiotach, biegunkach.

Najważniejsza jest konsultacja specjalisty i właściwa diagnostyka. Wówczas można rozpocząć skuteczne leczenie. Często przyczyny problemów związanych z odżywianiem przeplatają się, co dodatkowo utrudnia proces leczenia. Do każdego małego pacjenta należy podejść indywidualnie, gdyż nie ma dwóch takich samych przypadków. Przyda się porada nie tylko gastrologa i psychologa, ale także wsparcie dietetyka.

Terapia behawioralna

Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie, w czym tkwi problem niejadka w specjalistycznej klinice. Specjalnie zaaranżowana symulacja spożywania posiłku przez dziecko w obecności rodziców pozwala specjaliście przyjrzeć się zachowaniu jednej i drugiej strony. Na tej podstawie psycholog wskaże zachowania, które należy zmienić oraz wprowadzi plan działania, mający na celu w sposób naturalny zachęcić dziecko do jedzenia.

Czas i miejsce ma znaczenie

Często przyczyna, dla której dziecko odmawia jedzenia może być banalna. Wystarczy stworzyć maluchowi odpowiednie warunki do spożywania posiłków, aby problemy zniknęły. Ważne, aby dziecko jadło w towarzystwie innych osób jedzących. Zbawienne może okazać się usunięcie wszelkich „rozpraszaczy” – zabawek i innych przedmiotów, które mogą zdekoncentrować dziecko. Prawidłowa postawa przy stole zapewni natomiast prawidłowe działanie funkcji motorycznych. To wszystko wpłynie pozytywnie na kształtowanie właściwych postaw młodego człowieka i może okazać się złotym środkiem do zjedzenia wszystkich posiłków w ciągu dnia bez zbędnego marudzenia.