Objawami nerwicy są zazwyczaj bóle brzucha, głowy i kołatanie serca. Część objawów zaburzeń nerwicowych u dzieci i młodzieży jest podobna do tych, na które cierpią dorośli, inne natomiast są typowe głównie dla młodszej grupy wiekowej.
Objawy nerwicy u młodzieży:
Zaburzenia lękowe
Uogólniony lęk jest odczuwany przez nastolatka przez cały czas. Zwykle jest to lęk o stosunkowo niewielkim nasileniu, ale wyraźnie zaburzający normalne funkcjonowanie dziecka Lęki związane z nerwicą mogą dotyczyć również różnych wydarzeń jak np. otrzymanie gorszej oceny w szkole bądź niepowodzenia uczuciowe. Często występują dodatkowo problemy ze snem, rozdrażnienie oraz pogorszenie koncentracji.
Panika
Stany silnego lęku połączone z problemami z oddychaniem czy znacznym przyspieszeniem akcji serca. Bardzo często pojawiają się całkiem niespodziewanie, a co najgorsze często obawa przed kolejnym atakiem sama w sobie może wywołać napad paniki.
Fobie
Lęki niekiedy dotyczą konkretnych przedmiotów lub zjawisk. Bardzo często powodem fobii są zwierzęta i owady czy transport. Nastolatek stara się unikać takich czynników, a zetknięcie się z nimi objawia się najczęściej nagłym wybuchem płaczu lub złości lub przerażenia.
Fobia społeczna
Młodzież bardzo często pada ofiarą fobii społecznej, która objawia się brakiem gotowości do kontaktu, zwłaszcza z osobami nieznajomymi. Bardzo często unikają oni rozmowy, a nawet kontaktu wzrokowego. Najgorzej jest, gdy fobia jest tak mocno nasilona, że nastolatek odmawia wyjścia do szkoły, lub po powrocie z niej zamyka się w pokoju i nie chce opuszczać domu.
Lęk separacyjny
Objawia się przede wszystkim u najmłodszych i polega na tym, że cierpiący na nią pacjent nie potrafi rozstać się ze swoimi opiekunami, a sam moment rozstania okupiony jest krzykiem, płaczem i rozdrażnieniem. Może z tego powodu odmawiać pójścia do szkoły lub ograniczać wyjścia rodziców z domu.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
Przejawiają się obsesjami i kompulsjami, czyli odpowiednio niechcianymi, uciążliwymi myślami oraz czynnościami, których wykonanie na chwilę uspokaja chorego. Objawy mogą być różne i dotyczyć np. mycia rąk co kilkanaście minut, szczotkowania zębów kilkanaście razy na dzień. Objawy czasem mogą być tak mocne, że wykonanie kompulsji może zajmować dziecku nawet większość dnia. Zwykle nie pozwala mu normalnie cieszyć się dzieciństwem i wpływa negatywnie na funkcjonowanie całej rodziny.