Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie spędzania wolnego czasu bez surfowania po internecie. Jest to zajęcie, które pozwala nie tylko na poznanie ciekawych informacji ze świata, nawiązanie interesujących znajomości, ale również na zabicie nudy. Niestety – coraz częściej spędzanie czasu przy komputerze czy smartfonie kończy się uzależnieniem, z którym ciężko walczyć. Jest to zjawisko, które w dużej mierze dotyka dzieci i młodzież w wieku szkolnym.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Uzależnienie od komputera  dotyka dzieci i młodzież niezależnie od sposobu wychowania czy wpajanych wartości. Wirtualny świat jest bowiem interesujący i bez wątpienia pomaga oderwać się od codzienności. Nie zawsze jednak uzależnienie od komputera możemy zauważyć na pierwszy rzut oka – zdarza się bowiem, że początkowe etapy uzależnienia nie różnią się niczym od zwyczajnego surfowania w Internecie czy przeglądania różnego rodzaju stron internetowych na telefonie komórkowym.

Jak dowodzą naukowcy ofiarami uzależnień od wirtualnego świata padają dzieci i młodzież w wieku szkolnym (najczęściej w wieku od 7 do 17 lat). Uzależnienie od komputera jest zjawiskiem, które młodemu człowiekowi pozwala nie tylko na oderwanie się od szkolnej, nieraz nudnej i wyjątkowo monotonnej codzienności, lecz także na zawarcie nowych, ciekawych znajomości i poznanie osób o podobnych zainteresowaniach czy pochodzeniu społecznym. W sytuacji, kiedy podejrzewamy u naszego dziecka stopniowo pogłębiające się uzależnienie od komputera warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże nam, a przede wszystkim dziecku wyrwać się z tego postępującego nałogu. Obecnie istnieją już metody terapeutyczne pomagające dzieciom walczyć z uzależnieniami od mediów i szeroko pojętej elektroniki.

Uzależnienie od komputera to zjawisko, które może dotknąć również nasze dziecko. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że pierwszym krokiem do leczenia tego nałogu jest dokładna obserwacja naszego dziecka, która pozwoli nam stwierdzić, czy korzystanie z elektroniki jest bezpieczną alternatywą na spędzanie wolnego czasu czy postępującym uzależnieniem.